Jak inwestować w indeksy, akcje, kontrakty terminowe?

Jak inwestować w indeksy, akcje, kontrakty terminowe?
  • akcje
  • w co inwestować
  • giełda
Jak inwestować w indeksy, akcje, kontrakty terminowe?

Rynek aktywów finansowych jest bardzo rozbudowany i istnieje wiele sposobów na inwestowanie na rynku kapitałowym. Zróżnicowane instrumenty pozwalają na łatwe dopasowanie do swoich potrzeb takich rozwiązań, które sprawdzą się bardzo dobrze i pozwolą na sprawne mnożenie posiadanego kapitału. Wybór odpowiednich aktywów jest kluczowy dla osiąganych rezultatów i przekłada się na samo bezpieczeństwo związane z inwestowaniem pieniędzy. Przedstawiamy na czym polegają kontrakty terminowe i w jaki sposób za ich pomocą inwestować w indeksy oraz akcje.

Kontrakty terminowe – po co korzystać?

Akcje poszczególnych spółek można kupić bezpośrednio przez panel inwestycyjny udostępniony przez biuro maklerskie. Pojawia się zatem pytanie, w jakim celu korzystać z kontraktów terminowych. Odpowiedź ukryta jest w dźwigni finansowej, którą można uzyskać za pomocą tych instrumentów. Dźwignia jest zależna od wybranego instrumentu, ale za każdym razem pozwala na osiąganie zdecydowanie większych zysków wynikających z inwestowania.

W przypadku kontraktów futures na indeks WIG20 można liczyć na dźwignię wynoszącą 1:20. Na indeksie mWIG40 dźwignia wynosi z kolei 1:10. Kontrakt futures pozwala zatem bardzo wyraźnie zwiększyć wartość pozycji. To z kolei pozwala czerpać większe zyski z inwestycji, ale jest również związane z ponoszeniem wyższego ryzyka. Należy pamiętać, że korzystając z dźwigni wzrasta również ryzyko utraty zainwestowanych środków. Kontrakty są dostępne nie tylko na polskim rynku kapitałowym, ale również na zagranicznych. Za pomocą kontraktów można inwestować w praktycznie dowolne instrumenty finansowe na całym świecie.

Kontrakty Futures na akcje

Za pomocą kontraktów Futures można grać nie tylko na indeksach, ale również na rynku akcji. W przypadku polskiej giełdy dostępne są kontrakty na 39 spółek notowanych na giełdzie. Gra na kontraktach terminowych jest możliwa tylko w przypadku tych przedsiębiorstw, które charakteryzują się wysoką płynnością na giełdzie. Dodatkowo w wielu przypadkach gra za pomocą kontraktów na tych spółkach pozwala na skorzystanie z dźwigni 100. Istnieją również kontrakty z mnożnikiem 1000, 10 oraz 1. Wybierając kontrakt terminowy na GPW można sprawdzić dostępny mnożnik.

Kto udostępnia korzystanie z kontraktów terminowych?

Kontrakty terminowe są bardzo powszechne na rynku i oferowane przez wiele domów maklerskich i brokerów. Kontrakty terminowe występuje w formie rynku Futures oraz kontraktów CFD. W przypadku kontraktów CFD pozwalają one grać na rynku tworzonym przez brokerów, którzy mogą wpływać na ceny poszczególnych instrumentów. W przypadku kontraktów CFD możliwe jest jednak inwestowanie w większą ilość instrumentów. U niektórych brokerów dostępnych jest nawet kilka tysięcy różnych aktywów. Można w ten sposób inwestować w akcje i indeksy z całego świata. Osoby chcące korzystać z kontraktów terminowych powinny zatem wybrać oferty domów maklerskich lub brokerów i zdecydować się na kontrakty Futures lub CFD.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

76 − = 70

Podobne

Źródła

Zdjęcie: https://www.shutterstock.com/