CFD – co to jest i jak inwestować?

cfd
  • w co inwestować
  • giełda
  • rynek walutowy
cfd

Kontrakty CFD to bardzo popularny sposób inwestowania na giełdzie. Kontrakty pozwalają na inwestowanie w surowce, akcje, waluty i wiele aktywów. Zakładanie się z brokerem o różnicę kursową pozwala zwiększyć opłacalność za sprawą korzystania w takiej sytuacji z dźwigni. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kontraktom CFD i sposobom na inwestowanie w nie. Znajomość zasad ich działania pozwala na osiąganie lepszych wyników w związku z inwestowaniem w takie właśnie instrumenty.

Co to CFD?

CFD to kontrakt różnicy kursowej. W innych słowach jest to umowa pomiędzy kupującym i sprzedającym badająca wzrost lub spadek ceny konkretnego aktywa. Różnica wartości jest mierzona od samego momentu zawarcia kontraktu i jest rozliczana dopiero w momencie zamknięcia. Zakup kontraktu powoduje, że inwestor nie staje się właścicielem samego aktywa, jak ma miejsce w przypadku tradycyjnego zakupu akcji.

Kontrakty dają także możliwość zawieranie pozycji na wzrost wartości (long) oraz na spadek wartości (short) konkretnego aktywa. Kontrakty dają duże możliwości w zakresie zawierania pozycji i pozwalają na wykorzystanie dźwigni finansowej. Dzięki temu nawet posiadając niewielki kapitał można zwiększyć wartość inwestycji. To z kolei zwiększa możliwości w obszarze osiągania wysokich zysków z inwestycji.

Zalety kontraktów CFD

Pierwsza zaleta dotyczy wysokiej dostępności takich instrumentów na rynku. Inwestorzy mogą w ofercie wielu brokerów znaleźć kontrakty CFD na akcje, waluty, ETFy i inne aktywa. Możliwe jest zatem w ten sposób inwestowanie w praktycznie wszystkie instrumenty finansowe. Dodatkowo handel kontraktami jest bardzo łatwy i można bez problemu zawierać pozycje długie lub krótkie. Wartość kontraktów jest przy tym taka sama jak instrumentu bazowego.

Kontrakty CFD są również dobrą alternatywą dla kontraktów futures. CFD charakteryzują się bowiem korzystniejszymi warunkami dla rachunków, których wartość nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Wady kontraktów CFD

Kontrakty CFD posiadają również pewne wady. Należą do nich przede wszystkim odsetki, które należy zapłacić za przetrzymanie pozycji na kolejny dzień.

Kontrakty CFD na akcje nie dają również możliwość uczestnictwa w zgromadzeniu w przeciwieństwie do akcji kupionych w tradycyjny sposób.

Jednocześnie zaletą i wadą CFD może być dostępna dźwignia finansowa. Dobrze użyta pozwala bowiem na osiąganie większych zysków i szybsze mnożenie kapitału. Może jednak przyczynić się również do szybszej utraty posiadanego kapitału. Powinna być zatem używana w sposób rozsądny i przez osoby, które posiadają już obycie z rynkiem. Zrozumienie zasad działania dźwigni pozwala na jej lepsze wykorzystanie na swoją korzyść i powoduje, że korzystanie z niej może być o wiele bezpieczniejsze.

Inwestowanie w CFD jest bardzo proste

Inwestowanie w kontrakty CFD jest bardzo proste i można z łatwością zawierać takie transakcje. U większości popularnych brokerów dostępne są takie właśnie instrumenty finansowe i inwestowanie w nie będzie dawało wymierne korzyści i świetne rezultaty z takiego działania. Warto zatem zainteresować się takimi możliwościami i wybieraniem najlepszych ofert dla siebie.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com