ETF – co to jest i jak inwestować?

ETF
  • inwestowanie
  • giełda
  • ETF
  • bezpieczne inwestowanie
ETF

ETFy zdobywają obecnie coraz większą popularność. Te narzędzia inwestycyjne są coraz częściej polecane dla niewielkich inwestorów i w wielu przypadkach stanowią dla nich najlepszy wybór, który pozwala na lokowanie swoich środków finansowych. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić dlaczego są one tak mocno polecane i cieszą się tak dużym zaufaniem wśród wielu drobnych inwestorów. Korzyści z inwestowania w te instrumenty finansowe jest naprawdę wiele.

Czym są ETFy i jak działają?

ETFy to nic innego jak fundusze giełdowe. Pod niektórymi względami są one zbliżone do klasycznych funduszy inwestycyjnych. Największa różnica polega jednak na dołączaniu do nich. ETFy emitują akcje, które można kupić na giełdzie. Posiadanie akcji jest równoznaczne z dołączeniem do konkretnego funduszu, który podejmuje się inwestycji w konkretnym zakresie. Dostępne są zróżnicowane fundusze, które skupiają się na konkretnych grupach spółek lub indeksach giełdowych. Największa różnica pomiędzy funduszami inwestycyjnymi, a funduszami ETF polega na dołączaniu do nich. W przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych dołączenie do nich jest związane z wpłaceniem do nich swoich środków i załatwieniem formalności. Najczęściej procedura dołączenia zajmuje kilka dni i tak samo zrezygnowania z członkostwa. ETFy natomiast dostępne w formie akcji dają większą swobodę. Zakup lub sprzedaż akcji wiążą się z dołączeniem lub opuszczeniem funduszu. Inwestorzy w przypadku niezadowolenia z funduszu mogą bardzo łatwo z niego zrezygnować.

ETFy to niższe opłaty i większa dywersyfikacja

Fundusze ETF pobierają zdecydowanie mniejsze opłaty za obracanie powierzonym kapitałem. W wielu przypadkach opłaty są zbliżone od 0% przez co nie zmniejszają one osiągniętego na inwestycji zysku. Fundusze inwestycyjne potrafią natomiast w przeciągu roku żądać za obsługę środków nawet kilku procent. W związku z tym opłacalność inwestycji potrafi ulec znacznemu zmniejszeniu. Fundusze działające jako ETF to także gwarancja wysokiej dywersyfikacji środków. Najczęściej ETF to fundusze indeksowe, które naśladują zachowania poszczególnych indeksów. Dzięki temu ich kurs jest zależny od notowań poszczególnych spółek. Zmniejsza to ryzyko znacznej utraty kapitału.

Jak inwestować w ETFy?

Inwestowanie swoich środków w fundusze ETF jest banalnie proste. Wymaga jedynie posiadania konta u brokera, który daje dostęp do takich instrumentów. Większość popularnych brokerów w swojej ofercie posiada możliwość inwestowania w fundusze ETF. Dają one dostęp zarówno do polskich ETF, jak i zagranicznych. Każdy inwestor będzie w stanie wybrać odpowiedni instrument dla siebie i rozpocząć bardzo wygodne korzystanie z niego.

Świetny sposób na pasywne inwestowanie

ETFy to obecnie jeden z najlepszych sposobów na pasywne inwestowanie. Osoby, które pragną zainwestować posiadane nadwyżki finansowe w sprawdzone instrumenty, które dają wysokie bezpieczeństwo powinny jak najbardziej postawić na ETFy. Takie narzędzia pozwalają bowiem na bardzo wygodne inwestowanie środków na giełdach na całym świecie. Dodatkowo wysokie stopy zwrotu przekładają się na zadowolenie z postawienia na takie instrumenty finansowe.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 9 = 16

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com