Jak inwestować w surowce?

inwestowanie w surowce
  • w co inwestować
  • rynek finansowy
inwestowanie w surowce

Inwestowanie w surowce to bardzo ciekawy obszar rynku finansowego. Metale szlachetne i inne surowce mogą wykazywać wysoką zmienność w cenie i inwestowanie w nie pozwala na osiąganie dobrych wyników finansowych. Niezbędna jest tutaj jednak odpowiednia wiedza na temat tego rynku i ocena potencjału pod wzrost lub spadek wartości. Prezentujemy, w jaki sposób można rozpocząć inwestowanie w surowce. Dla wielu osób surowce to podstawowe aktywa, które pozwalają na osiąganie zysków na rynku finansowym.

Inwestowanie w surowce nie wymaga ich kupowania w postaci fizycznej

Inwestując w surowce najczęściej nie kupujemy ich w fizycznej postaci. W przypadku takich surowców jak ropa naftowa problematyczne byłoby przechowywanie jej w swoim domu. Również w przypadku dużych ilości innych surowców ich przechowywanie w postaci fizycznej może generować pewne problemy. Dlatego też powstały kontrakty terminowe, które pozwalają kupować surowce bez konieczności posiadania ich w postaci fizycznej. Zawierana w takiej sytuacji jest jedynie pozycja na rynku na spadek lub wzrost wartości konkretnego surowca. Pozwala to wszystkim osobom na całym świecie bardzo wygodnie inwestować w zróżnicowane surowce.

Inwestowanie za pomocą kontraktów futures

Inwestowanie w surowce najczęściej odbywa się za pomocą kontraktów futures. Obowiązują one na praktycznie wszystkie dostępne na świecie surowce. Można zatem w ten sposób inwestować w zboża, kukurydzę, owiec, ryż, soję, ropę i wiele innych. Największe na świecie giełdy związane z surowcami dają dostęp do bardzo wielu możliwości inwestowania. Również polscy brokerzy udostępniają dla inwestorów możliwość inwestowania w surowce. Tutaj jednak oferta inwestycyjna jest często dość mocno ograniczona i nie daje dostępu do bardzo wielu aktywów. Nadal jednak najważniejsze surowce na świecie są dostępne w ich ofertach.

Kontrakty futures dają dodatkowo możliwość zawierania różnych typów pozycji. Dotyczy to pozycji krótkiej nastawione na spadek ceny oraz długiej, która nastawiona jest na wzrost. Można zatem na podstawie analizy rynku dokonać wyboru swojej własnej strategii, która będzie sprawdzała się dobrze.

Sposoby inwestowania w surowce

Na notowania surowców wpływ mają przede wszystkim kwestie fundamentalne, ale analiza techniczne także może być przydatna podczas zawierania transakcji na rynku. Dzięki prawidłowemu prowadzeniu analizy możliwe jest skuteczniejsze inwestowanie i osiąganie lepszych rezultatów z takiego działania. Należy pamiętać o tym, że każdy surowiec jest inny i inne czynniki wpływają na jego wartość. Dlatego też inwestowanie na rynku surowców wymaga bardzo dużej wiedzy i dokładnego poznania specyfiki samego rynku. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie poradzić sobie na nim i osiągnąć dobre wyniki płynące z inwestowania. Określenie swojej własnej strategii na inwestowanie w konkretne aktywa daje możliwość uzyskania przewagi na rynku. Podczas gry na surowcach bardzo ważne jest także stałe monitorowanie informacji rynkowych. Stan zapasów danego surowca, a nawet niekorzystne warunki pogodowe mogą wpływać na notowania.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 + = 17

Podobne

Źródła

Zdjęcie: shutterstock.com