Jak inwestować w złoto, srebro?

Jak inwestować w złoto, srebro
  • inwestowanie
  • w co inwestować
  • metale szlachetne
Jak inwestować w złoto, srebro

Inwestycje w metale szlachetne to osobny segment rynku kapitałowego, który rządzi się swoimi prawami. Metale to aktywa, które tak samo jak akcje czy waluty ulegają zmianom i to właśnie na wahaniach kursów można najwięcej zarobić. Dla niektórych osób np. złoto może także stanowić bezpieczną lokatę kapitału z uwagi na brak utraty wartości w dłuższej perspektywie. Sam rynek jest zatem bardzo interesujący i daje olbrzymie możliwości w zakresie inwestowania. Przedstawiamy, w jaki sposób inwestować w złoto i srebro, aby efekty inwestowania były bardzo dobre.

Założenie konta u brokera

Przygoda z inwestowaniem w metale szlachetne zaczyna się od założenia konta u brokera, który daje ekspozycje na metale szlachetne. Nie u każdego brokera możliwa będzie bowiem gra na tych właśnie aktywach. Prawidłowe wybranie brokera jest bardzo istotne i może w realny sposób wpływać na zyski osiągane z inwestycji. Znaczenie ma zarówno sam panel inwestycyjny, jak i opłaty pobierane za zawieranie transakcji. Oferty z niskimi opłatami i wąskim spreadem sprawdzą się najlepiej i pomogą w zarabianiu na rynku metali.

Kontrakty czy kupowanie fizycznych metali?

Kontrakty futures czy CFD to obecnie najpopularniejsze forma inwestowania w złoto i srebro. Można bowiem w ten sposób zawierać transakcje bez konieczności fizycznego kupowania i przechowywania metali. Kupno i sprzedaż są zatem bardzo ułatwione i mogą przebiegać bardzo szybko. Dodatkowo w ten sposób można grać na spadek oraz wzrost wartości aktywa. Możliwości inwestycyjne dzięki temu ulegają znacznemu zwiększeniu i warto się nimi zainteresować.

Istnieje także możliwość kupowania metali szlachetnych w fizycznej postaci. W takiej sytuacji należy jednak inwestycję traktować w formie lokaty kapitału. Obrót fizycznymi wersjami metali jest bowiem utrudniony i zajmuje więcej czasu. Metale w fizycznej postaci również z pewnym opóźnieniem reagują na zmiany w wartości. Fizyczne złoto czy srebro najczęściej sprzedawane jest uncjach lub w postaci sztabek o wadze 1 kg.

Wpływ na zmiany w notowaniach

Notowania metali szlachetnych są uzależnione od wielu czynników.

W przypadku złota mówimy przede wszystkim o bezpieczeństwie. Przez wiele osób złoto uważane jest za „bezpieczną przystań” i często jego wartość rośnie w obliczu kryzysu na rynkach finansowych. Jest również rzadkim surowcem, który występuje nawet 19 razy rzadziej niż srebro. Prawidłowe wyczucie trendu i ocena obecnej sytuacji gospodarki pozwala ocenić kierunek, w którym swoje notowania zmieni ten właśnie metal.

Srebro zaś znajduje zastosowanie w wielu procesach przemysłowych. Szacuje się, że srebro jest wykorzystywane do przeprowadzenia aż 10 tysięcy procesów przemysłowych. Jego wykorzystanie jest zatem bardzo szerokie i to właśnie najczęściej popyt i podaż wpływają na notowanie surowca. Notowania srebra cechują się również większą zmiennością niż ma to miejsce w przypadku złota. Inwestorzy szukający większej dynamiki na rynku powinni zatem skierować się w stronę srebra i to na tym metalu spróbować swoich sił w inwestowaniu. Rezultaty z takiego działania mogą być bowiem bardzo dobre.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 6

Podobne

Źródła

Zdjęcie: shutterstock.com