Zmiany w Polskim Ładzie w 2022 roku

polski ład 2022
polski ład 2022

Jakie zmiany zaszły w Polskim Ładzie w lipcu 2022 roku? Jaka jest aktualnie kwota wolna od podatku? Jeśli szukasz informacji na ten temat, znajdziesz je w dzisiejszym wpisie.

Jeszcze w czerwcu 2022 roku Prezydent podpisał ustawę, która zmieniła podatek dochodowy od osób fizycznych i niektóre inne ustawy. Co dokładnie uległo zmianie w Polskim Ładzie? Jaka jest teraz kwota wolna od podatku? Jakie ulgi zlikwidowano? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Polski Ład 2.0 – jakie weszły zmiany?

Jeśli chodzi o Polski Ład, zmianie uległa przede wszystkim stawka PIT. W tym przypadku pierwszy próg nie wynosi już 17, a 12%. Ten pierwszy próg dotyczy rocznego dochodu do 120 000 zł. Stawka PIT 12% jest rozwiązaniem dla podatników, którzy są opodatkowani według skali podatkowej – czyli zasad ogólnych. Oczywiście mowa o osobach fizycznych zatrudnionych na umowie o pracę, w ramach umowy zlecenie oraz dla przedsiębiorców, którzy wybrali ten sposób rozliczania się. Nie zmienia się natomiast sama kwota wolna od podatku – w tym przypadku w dalszym ciągu wynosi 30 000 zł. Obniżeniu natomiast uległa kwota miesięczna, która zmniejsza podatek dochodowy. Rocznie daje nam to spadek z 5 100 na 3 600 zł, a w skali miesięcznej z 425 na 300 zł. A zatem, jeśli zarabiasz maksymalnie 120 000 zł rocznie, Twój podatek będzie wynosił 12%. Od tego należy odjąć kwotę zmniejszający podatek, czyli wspomniane 3 600 zł. Jeśli natomiast Twój roczny dochód wynosi ponad 120 000 zł, obowiązuje Cię podatek w wysokości 800 zł. Do tego dodaje się 32% nadwyżki z tej kwoty, przez którą przekroczyłeś pierwszy próg.

To wszystko oznacza, że pracodawca od 1 lipca 2022 roku kalkuluje PIT, opierając się o stawkę 12%. Stawka będzie obowiązywała w całym roku podatkowym – włącznie z okresem od stycznia do lipca. A zatem urząd skarbowy, kiedy będziesz rozliczał swój PIT online, zwróci Ci nadpłacony podatek za te wspomniane miesiące.

nowy ład

Co likwiduje nowy Polski Ład?

Nowy Polski Ład likwiduje również kilka aspektów. Przede wszystkim nie będzie już ulgi dla klasy średniej. Jeśli jednak okaże się, że ulga podatkowa za rok 2022 będzie dla płatnika korzystniejsza niż zasady, które wprowadza Polski ład 2.0, zainteresowani będą mogli z niej skorzystać. Nowelizacja znosi ulgę do dochodów, które zostały pozyskane od początku roku – tj. od stycznia 2022 roku.

Dodatkowo nowy Polski Ład zlikwidował obowiązek związany z podwójnym liczeniem zaliczek. To z kolei sprawia, że nie oblicza się zaliczek na PIT według zasad, które obowiązywały w 2021 roku podatkowym oraz od stycznia do lipca w 2022 roku.

Na czym polega rozliczanie PIT na zasadach ogólnych

Na czym ogólnie polega opodatkowanie na zasadach ogólnych i jakie są wady oraz zalety tego rozwiązania? Otóż opodatkowanie na zasadach ogólnych jest aktualnie najpopularniejszą formą, jeśli chodzi o obliczanie PIT od dochodów. Opodatkowaną podstawą w tym przypadku jest dochód z całego roku, czyli kwota już pomniejszona. Takie rozwiązanie często jest opłacalne dla tych osób fizycznych, które nie mają zbyt wysokich dochodów. Kolejną zaletą jest możliwość rozliczania ulg oraz rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Jeśli prowadzisz działalność, możesz również pomniejszyć podstawę opodatkowania o wszystkie poniesione wydatki. Oczywiście, wydatki te muszą być związane z prowadzeniem Twojej działalności.

Do wad zalicza się niekorzystną stawkę podatku, jeśli dochody osoby fizycznej przekraczają próg 85 528 zł. W takiej sytuacji stawka podatku wynosi 32%. Minusem jest także konieczność prowadzenia ewidencji oraz przetwarzanie informacji na temat kosztów firmowych.

W razie wątpliwości związanych z tym, jak rozliczać zyski z przychodów ewidencjonowanych lub uzyskać aktualne informacje dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, warto skontaktować się z księgowym. Ministerstwo finansów przez cały czas coś zmienia w ustawach podatkowych, co w połączeniu ze zmianami wynikającymi z polskiego ładu wprowadza duże zamieszanie. Przez to wielu przedsiębiorców nie wie, czy zyskają na nowym podatku dochodowym, ile zapłacą składki zdrowotnej i co dokładnie się zmieniło w ramach polskiego ładu. Jest to niekorzystne dla podatników. Zmian z pewnością będzie więcej w najbliższych miesiącach.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 3

Podobne